Radyoloji

Bölümümüzde Yer Alan Görüntüleme Cihazları:

  • Direkt Radyografi Sistemleri + CR Teknolojisi
  • Mamografi
  • Dijital Floroskopi
  • Ultrasonografi + Doppler Ultrasonografi
  • Manyetik Rezonans (MR)
  • Girişimsel Radyoloji
  • Kemik Dansitometrisi
  • Bilgisayarlı Tomografi
  • PACS (Görüntü Arşivleme ve İletişim Sistemleri )

Mammografi   (  meme  röntgeni  )   nedir?

Mamografi özel bir röntgen cihazı kullanılarak meme filimlerinin çekilmesidir.

Abseden kıstik kitlelere kadar çeşitli meme hastalıklarında,  kadınları en çok korkutan meme kanserinin tespitinde kullanılır.

Mamografi teşhiste klinik muayeneden sonra yapılır.

Hiçbir klinik bulgusu olmayan meme kanseri mamografi ile tespit edilebilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla tarama amacı ile mamografi yapılmalıdır.

KEMİK DANSİTOMETRE NEDİR?

Kemik yoğunluk ölçümüdür.Başka bir deyişle kemiğin kırılganlık riskini belirleyen ölçüm yöntemidir. Osteoporoz saptanırsa kişinin aldığı ilaçtan faydalanma oranı için ilaç takibi de belirli aralıklarla bu cihaz ile yapılmaktadır. Osteoporoz'da bir ağrı hissetmediklerinden verilen ilaçları almaktan vaz geçenlerin problemleri sessizce artmaktadır.!

Günlük hayatta bilgisayar kullanırken alınan radyasyon kadar X ışını kullanılır. Hiçbir yan etkisi yoktur.

Yaklaşık 15 dakika civarında yatarak yapılan bir işlemdir. Ağrı ve acı kesinlikle yoktur. Sadece kımıldamadan yatmak gerekmektedir.

* Kemik kaybı riskinin yüksek olduğu tüm insanlarda, 
* Doğal yoldan veya cerrahi sonrası menopoza girmiş tüm kadınlarda, 
* 70 yaş üstü erkeklerde, 
* Geçmişte kırık geçirmiş insanlarda, 
* Kemik kaybına neden olan hastalıklarda, 
* Uzun süre hareketsiz kalmış hastalarda,
* Çekilen röntgen filminde kemik yoğunluğunda azalma görülen hastalarda,
* Kortizon, tiroid hormonu içeren ilaçları ve sara ilaçları kullanan insanlarda; kemik ölçümü yapılması gereklidir.

Bunun dışında şüphe duyulan durumlarda Doktor' a danışılıp ölçüm yapılabilir.
İlk çekim normal ise 3 yılda bir kontrol amaçlı çekimler önerilmektedir. Kemik kaybı söz konusu ise kontrol periyodunu tedaviyi yapan hekim belirleyecektir.

Herhangi bir hazırlık gerektirmez. Arzu edilen zamanda yapılabilir. 

4 BOYUTLU ULTRASON
Günümüzün modern gebe takiplerinin vazgeçilmez ögesi olan ultrason cihazlarında kullanıma girdiği ilk günlerden bu yana çok hızlı bir gelişim yaşanmıştır.

Cihazların boyutları giderek küçülürken elde edilen görüntü kalitelerinde de büyük ilerlemeler kaydedilmiştir.

Anne ve baba adayları bebeklerinin sağlık durumundan sonra en fazla kime ve neye benzediğini merak ederler. Gebelik takipleri sırasında zaman içinde iki boyutlu geleneksel ultrason görüntülerine aşina olmaya başladıktan sonra eli, ayağı,burnu,yüzü gibi detayları yorumlamak ve bebeği birilerine benzetmeye çalışmak keyifli bir deneyimdir

4 boyutlu ultrason cihazları geleneksel iki boyutlu inceleme özelliğinin yanı sıra bünyelerinde hem renkli doppler hem de 3 boyut özelliğini birlikte barındırırlar.

4 boyut ile anlatılan gerçek zamanlamadır. Bu yüzden oldukça pahalı cihazlardır ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadece belirli merkez ve kurumlarda kullanılabilmektedirler

4D Ultrason cihazları, 2 boyutlu ve 3 boyutlu ultrasona göre bazı avantajlara sahiptir. 4 boyutlu ultrason yardımı ile diğer ultrasonlara göre çok erken dönemde bebeğin cinsiyeti belirlenebilir. Ayrıca mongolizm, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilik sebepli rahatsızlıkların erken tanısı konulabilir. 

Doğumsal anomalilerde erken tanı konulması doğmamış bebeğinizin gerçek görünümü ve siz gebelerimizin daha sağlıklı ve daha kaliteli bir şekilde takibiniz için hizmetinizdedir.


Bölüm Doktorları